Share !


Храм Різдва Христового на 2000 віруючих

вул. Комарова-Стасюка в Чернівцях

Проектування - 1997р
Початок будівництва – 2002р.

В основу архітектурного задуму храму Різдва Христового покладено сновидіння протопресвітера отця Степана Антоновича. У березні 1996 року у хрестопоклонну третю неділю посту зі суботи на неділю ангелом, посланим від Бога, було сказано спорудити храм у вигляді Вифлеємської зірки. ”Вифлеємська зірка, що явилася мудрецям і привела їх на місце народження Спасителя, очевидно, було неприроднім явищем, а чудесним, - виконавши своє призначення, вона потім зникла з неба” (Буття ХV,5-6). Факт сновидіння в історії будівництва храмів непоодинокий. Храм святої Софії в Константинополі побудований теж на підставі сну імператора Юстиніана.

Купол церкви скомпонований на тему архітектури сакральних будівель Галичини. Він складається з двох об`ємів - хатнього і шоломовидного типів куполів, що об`єднуються між собою, утворюючи драбину або ворота небесні, що приснились Якову. `І сниться йому, що ось драбина спирається об землю, а вершком сягає неба, і оце ангели ступають по ній вгору й сходять на низ. Коли ж Яків прокинувся зо сну свого, то промовив: “Направду, Господь є на цьому місці, а я не знав.”(Буття 28.10-22)

Округлі будови, чи так звані ротонди- одні із найдавніших культових будівель в історії будівництва храмів. Перші християни молилися в катакомбах та печерах. Очевидно видовбувати округле приміщення для своїх зібрань було найбільш зручним. Та й проводити розбивку будівлі з допомогою кілка і шнура, промальовуючи нарис майбутніх стін на землі, був найбільш простим. Окрім того, коло, що немає початку і кінця, є символом Бога, його мудрості, досконалості. “Найдавніші ротонди, відомі в Україні: в Херсонесі коло 600 р., Вишгороді-1115 р., Галичі- ХІІ-ХІІІ ст., Горянах- ХІІ-ХІІІ ст., Лаврові- ХVст., Камянці-1575р.,Мукачеві-1661р.” (В.Січин-ський. ”Ротонди на Україні” К.1929 р.) Архітектура храму навіяна мотивами буковинського народного зодчества та архітектурою храмів міста Чернівці.

Церква- одноверха ротонда діаметром 38,4 метра з 14-ма різновеликими апсидами, що завершуються куполами, з 4-ма сигнатурами на головному вході має всього 19 верхів, котрі символізують відповідно: Ісуса Христа, сім Святих Тайн, сім дарів Святого Духа та чотирьох євангелистів. В цокольному поверсі запроектовано храм на 300 віруючих, три класи недільної школи на 24 учні кожний, 6 класів для занять музикою, зал нарад на 50 осіб, трапезна на 30 осіб, хрещальня, крипта. На першому поверсі- нава на 2000 осіб, три вівтарі (Благовіщення, Різдва Христового, Стрітення Праведного Симеона), ризниця, паламарня та каплиця. На відмітці 6 м розміщені хори, канцелярія та бібліотека. Центральний купол підтримують 8 колон, 4 з яких на вході густіше поставлені, ніби відділяють бабинець від нави. В другому ряді ротонди 14 колон завершуються аркадою, що іде по колу. Перекриття простору від барабану центрального купола до зовнішніх стін апсиди влаштовано у вигляді складок або так званого діамантового склепіння. Так само перекритий підземний поверх. Барабан має 14 вікон для освітлення інтер`єру храму. З 14-ти веж-донжонів 7 мають півсферичні куполи, а 7 перекриті чвертьсферами. Склепіння, апсиди та куполи опираються на несучі цегляні стіни та монолітні залізобетонні колони. Вежі, сигнатури та куполи завершені сліпими ліхтарями. Ліхтар центрального куполу освітлює інтер`єр церкви. Діаметр центрального куполу - 14 метрів. Розміщення вікон вівтарної частини надземної церкви, барабанів куполів та веж запроектовані із розрахунку постійного освітлення основної світлової домінанти інтер`єру- розп`яття на центральному вівтарі на висоті 6,0-7,2 м під час ранкової та вечірньої літургії на основні релігійні свята.

Church of Christmas for 2000 people

Komarov-Stasiuk St. in Chernivtsi, Ukraine

Designing - 1997

Church- rotonda of the diameter of 38,4m in the form of the star of Bethlehem with 14 rays- lanterns coming from the drum of the central dome. Each ray is finished with the dome above the apse. The central dome diameter is 14 meter. The overlapping of the church space is projected as the diamond vault. The architecture of the temple is suggested by the motifs of old Ukrainian architecture and Bukovynian folk architecture.

The complex comprises a ground church for 1200 people, an underground church for 300 people, a Sunday school, a music school, a conference hall seating 50 people and a library- of the total scope of construction work 28,000 cubic meters.