СИМЕТРІЯ

Квадратна вежа Цитаделі у Львові

Рік: 2023
Категорія: Реставрація, мультифункціональний простір
Розташування: Львів, Україна

Нещодавно Архітектурна майстерня Симетрія завершила реалізацію проекту реставрації квадратної вежі львівської цитаделі. Вежа була збудована у 1850-х роках у складі оборонного комплексу Цитаделі на одному із пагорбів Львова. В цей час Львів перебував у складі Австро-Угорської імперії. Причиною побудови цитаделі було розпорядження австрійської влади будувати у великих містах укріплення і казарми у зв’язку зі зміною стратегії та тактики ведення війни. Венеційський Арсенал був зразком архітектурної стилістики для австрійського мілітарного будівництва, зокрема на об’єктах Галицько-карпатської лінії.

Головні ворота Арсеналу — Porta Magna, були збудовані близько 1460 р. і стали першою будівлею неокласицизму у Венеції. Вони ймовірно були збудовані Антоніо Гамбелло за проектом Джакопо Белліні. Збереглись два альбоми ескізів Джакопо Белліні, у яких поєднано архітектонічні елементи пізньої готики з ренесансною ще доволі простою перспективою, що ґрунтується на центральній точці сходу ліній горизонту в середині листка. Ця традиція неокласицизму лягла в основу романтично- середньовічної стилізації австрійських мілітарних споруд у середині ХІХ століття, таких як військовий арсенал у Відні, будинку інвалідів у Львові, Львівської Цитаделі.

Спочатку вежа була задумана з плоским дахом, але, з метою уникнення замокання невдовзі був влаштований чотирисхилий дах, який, проте, не вирішив проблему відведення дощових вод від будинку. Недоліками даху було опирання стовпів під конструкціями даху безпосередньо на склепіння, що викликало появу тріщин у цих склепіннях; звіси даху були недостатні, щоб уникнути потрапляння дощової води на фасади будівлі; мауерлати під кроквами підняті на стовпах при мерлонах, а простір між мауерлатом і мерлонами закладений цеглою, що перешкоджав експонуванню мерлонів та негативно впливав на їх стан.

Yaroslavenka
Yaroslavenka
Yaroslavenka

Кілька десятиліть вежа не використовувалась і перебувала в аварійному стані. Щоб вивести будівлю з аварійного стану насамперед було відкоректовано конструкцію даху з перенесенням опорних елементів зі склепінь на несучі стіни, віднесенням конструктивних елементів даху від мерлонів, зміною звісу даху, влаштовано внутрішню водовідвідну систему. В утвореному горищному просторі влаштований багатофункційний зал, який огортається вздовж мерлонів обхідною галереєю з чудовими виглядами на Львів. В даху розміщені вікна відповідно до видових сюжетів з основних точок.

Було демонтовано цегляну закладку та відновлено автентичний дверний проріз головного входу, демонтовано цегляні перегородки кінця 20 ст., відновлено планувальну структуру будівлі, підсилено аварійні склепіння влаштуванням компенсуючої конструкції, влаштовані нові сходи як другий евакуаційний вихід, панорамний ліфт, встановлені затяжки на місці втрачених. Реставраційними роботами відновлені бійниці та вікна третього і четвертого поверхів. Металевими листами відзначено місця знаходження та форму втрачених кам’яних обрамлень цих вікон. Довкола вежі проведена реставрація земляного брустверу, існуючого містка та кам’яної підпірної стіни при містку, влаштовано відмостку.






s
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel
Citadel