СИМЕТРІЯ

Реставрація Кушнірської вежі
в Кам'янці-Подільському

Рік: 2024
Категорія: Культура
Розташування: Кам'янець-Подільський, Україна

Зважаючи на унікальність, Кушнірська вежа використовується для експонування як самої будівлі, так і створення тематичних експозицій, наприклад повітроплавання (інша назва вежі - Вітрова). Всі сучасні експозиції супроводжуються функцією громадського харчування. Тому на першому поверсі передбачається кав’ярня, на другому поверсі - експозиційне приміщення, що може використовуватись як обідній зал, коворкінг. Третій поверх займає експозиційне приміщення з антресолями на різних рівнях, яке також є багатофункційним, як арт простір, медіа центр, культурний простір тощо. Загально в будівлі передбачено відновлення 7 рівнів, але повністю по всій площі тільки перші три рівні, оскільки з них є можливість влаштувати виходи на дві евакуаційні сходові клітки шириною 1,35 м кожна, з вікнами.

Багатосвітнє приміщення третього поверху має чотири антресолі на різних рівнях, які пов’язані сходами. На верхньому рівні влаштований доступ до двох існуючих великих вікон для фотографування краєвидів Старого міста. Для цього передбачена можливість відкривання вікон і влаштовані скляні огородження. В утвореному просторі третього поверху, крім сучасних інсталяцій, тематичних артоб`єктів, експонуються дерев`яні балки перекриттів та отвори в стінах, залишені від втрачених балок. Нові конструкції і стара автентична структура пам’ятки взаємодіють, не сперечаючись і не контрастуючи. Передбачено можливість встановлення панорамного ліфта, як комунікаційного і атрактивного елемента вежі.

В 1560-х роках вежа була нижчою і мала конусний дах, вкритий ґонтом. В 1585 році вежу добудували, з`явився ще один верх над добудованою частиною, так вона стала двоверхою, як її зображували на мідьоритах. В результаті добудови і надбудови 1780-их років, дах став двосхилий. Сьогодні вежа гарно освітлюється зверху через пошкоджене покриття даху. Природне освітлення – необхідна умова комфортного функціонування громадської будівлі, також не потрібно влаштовувати систему димовидалення. Ліхтар верхнього світла забезпечить вежу природнім світлом, що каскадами спускатиметься донизу і буде своєрідним нагадуванням про історію пам’ятки з двоверхим дахом.

Для влаштування ґонтового покриття необхідно дотримуватися технології виготовлення та укладення ґонту, для більшої надійності додати сучасні гідроізоляційні мембрани. Не виключено, що за вимогами пожежної безпеки несучі конструкції даху будуть металевими з протипожежним захистом без зміни висоти і форми даху, а існуючі дерев`яні залишаться для експонування.






s