СИМЕТРІЯ

Банк "Львів"

Рік: 1993-1998
Категорія: Культура, Реставрація&Реновація
Розташування: вул.Сербська, Львів, Україна

Bank Lviv
Bank Lviv

Реставрація пам`ятки архітектури XV ст. житлового будинку по вул. Сербській-1, Руській-2 у Львові з пристосуванням для потреб банку “Львів”.

Диплом І ступеня в конкурсі на кращі будівлі і комплекси збудовані і введені в експлуатацію в 1998 році
Забудова кутової ділянки кварталу, утвореного вулицями Сербською і Руською, що виходять з південно-східного кута площі Ринок виникла одночасно з самою площею - центром середньовічного міста. В історичних джерелах вулиця Руська згадується ще на початку ХVст. Цей час можна вважати верхньою межею датування найстаріших збережених фрагментів готичної архітектури кам`яниці.
В 1991р. в аварійному стані будинок було передано комерційному банку “Львів” для проведення капітального ремонту і подальшого використання. В 1992р. архітектурна майстерня “Симетрія” розпочала роботу над проектом реставрації будинку та його пристосуванням для потреб банку.
Незважаючи на перебудови, доповнення і ремонти, кам`яниця зберегла в основному первісну планувальну структуру, типову для середньовічного мурованого міського житла. Кам`яниця - тритрактова, тривіконна. В першому тракті знаходилися двоосьові сіни і одноосьова крамниця. У центральному тракті - сходова клітка і господарські приміщення, тракт від подвір`я займали світлиця і вузький перехід у подвір`я. Подібне планування з невеликими відмінностями у вимірах і пропорціях було характерним для переважної більшості житлових будинків ХІV - ХVІІ ст. Завжди зберігалася основна схема розбивки приміщень кам`яниці - сіни переходили у вужчий від них перехід або проїзд у подвір`я. При цьому піднімався догори перший марш сходів, добре помітний від входу і освітлений вікном при брамі.

Bank Lviv
Bank Lviv
Bank Lviv

Головний вхід влаштовано на місці первісного по центрі фасаду від вул. Руської. У першому тракті головного будинку, де були двоосьові сіни, розмістився вестибюль, у якому відтворено сходи, що з`єднують перший поверх з верхніми. У другому тракті - сходи і санвузли. В третьому тракті в стінах світлиці розмістився касовий зал, при цьому розібрано пізніші перекриття і перегородки та відтворено двосвітній об`єм.
Відновлено старий вхід в пивницю, де заплановано клуб ділових людей, кав`ярня на 24 місця, господарські приміщення. В рівні пивниць відтворено по збережених слідах сходи, що ведуть на перший поверх. На другому та третьому поверхах розібрано пізніші перегородки. Відреставровано існуючі білокам`яні обрамлення та відтворено втрачені. Заповнення вікон та дверей відтворено по аналогу до автентичних, характерних для відповідного періоду.
В оформленні фасадів та інтер`єрів збережено багатовіковий дух будівлі проявленням характерних елементів готики, ренесансу, пізніших нашарувань та поєднанням їх у єдиній гармонії і романтиці.
Крім влаштування сучасних конструкцій були розроблені заходи по ліквідації аварійного стану, такі як перекладка пошкоджених ділянок стін, підсилення стін балками, влаштування затяжок для забезпечення сумісної роботи конструкцій та інші.
Над усією спорудою провелася заміна дерев`яних конструкцій даху на металеві ферми. В об`ємі горища влаштовано службові приміщення банку.






s