СИМЕТРІЯ

Реставрація костелу та монастиря Францисканів

Рік: 1997-2002
Категорія: Сакральна архітектура
Розташування: Городок, Україна

Gorodok
Gorodok

Городок існував вже в 1213 році. Місто давно укріплене і захищене замком, король Ягелло в 1389 р. перевів з руського права на магдебурзьке. В 1419 р. він заснував у Городку костьол і монастир ордену Францисканів. В 1553 році монастир був розширений. У 80-х роках XYIII ст. францисканський монастир в Городку ліквідований. Колишній костьол перетворений у військовий склад, а монастирські приміщення пристосовані під кавалерійські казарми. В XIX-на початку ХХст. в костьолі розташовується військова в`язниця. Наприкінці XIXст. в приміщеннях костьолу та монастиря проводились ремонтно-реставраційні роботи. В 1996р. монахи Студійського Уставу взялися відновити ці споруди, які довгий час не використовувалися і перебували в аварійному стані.

Gorodok
Gorodok
Gorodok

Проектом реставрації костьолу передбачено відновлення об`ємно-планувальної структури храму та пристосування його під існуючу функцію церкви при монастирі. Під час архітектурно-археологічних обстежень споруди було виявлено, що від первісного об`єму збереглися стіни головної нави та частини апсиди до рівня проміжного карнизу на висоту 5 метрів. Східна частина півкруглої апсиди, бабинець з дзвіницею та 2-й ярус основної нави були добудовані в часи перебудови храму.Історичні джерела вказують, що тут була “одна з найстаріших культових споруд Русі, що сягала своїм заснуванням ще часів панування руських князів”. Розміри цегли та тип кладки підтверджують, що на цьому місці вже існував храм до того, як він був перебудований під костьол. Тому й об`ємно-планувальне вирішення церкви виконано у компіляціях на тему давньоруської архітектури Галичини. На першому ярусі церкви знаходяться: ганок, бабинець, нава, вівтар, ризниця, хрещальня та переділ. Перекриття над бабинцем - хрестове склепіння, над хорами та апсидою - зімкнуте бочкове склепіння, над навою - купол, решта приміщень перекриті монолітним залізобетоном.
Будівля монастиря - одноповерхова з підвалами та горищем, близька до квадрату зі сторонами 28,2x28,0м довкола внутрішнього подвір`я розміром 10,8x8,20м. Споруди невеликі по розмірах, муровані з цегли та каменю. У проекті передбачено відновлення планувальної структури монастиря з використанням об`єму мансарди.






s